درباره دكتر محسن نراقی – راینولوژیس

دکتر محسن نراقی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی است. او علاوه بر کسب عناوین نخست کشوری و دانشگاهی در دکترای پزشکی و رتبه اول کشوری در بورد تخصصی، دريافت عنوان فلوی رسمی جامعه جراحان بینی آمریکا و فلوی بورد تخصصی و فوق تخصصی اروپا را در کارنامه دارد.


بیش از یک دهه تلاش مستمر در پی ریزی آموزش روش های نوین جراحی های اندوسکوپیک بینی و صورت و تدریس در دوره های متعدد آموزشی جراحی های اندوسکوپیک و پلاستیک بینی در داخل و خارج از کشور، انتشار هفده عنوان كتاب تخصصی و فوق تخصصی را توسط وی به دنبال داشته است.  كتاب "جراحی پلاستیک صورت" دكتر نراقی، عنوان کتاب برتر دانشگاهی سال 1386 را به خود اختصاص داد. همچنين مجموعه  دو جلدی "راينولوژی " او نخستين كتاب جامع در زمينه بيماری ها و جراحي بينی به زبان فارسي به شمار مي رود.         


طی سال های اخیر، بیش از دویست مقاله و سخنراني از دکتر نراقی در زمینه راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت در معتبرترين مجلات آمریکا و كنگره هاي تخصصي از آمريكا و كانادا، تا خاور دور و استراليا به ثبت رسيده و جديدترين يافته هاي علمي و نيز روش هاي ابتكاري وي در جراحي هاي اندوسكوپيك بيني، سينوس و پلاستیک صورت و دستاوردهاي حاصل از سالها تجربه او در زمینه روش هاي جراحي و غير جراحي زيبايي صورت به جهانيان عرضه شده است.


اهتمام او در این سال ها بر ابداع و یا گسترش درمان های با حداقل تهاجم بافتی و بالطبع کاهش قابل ملاحظه ی عوارض در بیماران متمرکز شده است. حفظ کامل عملکرد بینی در جراحی و ایجاد بینی طبیعی از جمله موضوعات مورد توجه و تاکید در روش های نوین او بوده است.

این روش ها، جراحی های بسيار کم عارضه تری را برای بیماران به ارمغان آورده و به کاهش چشمگير مشکلات پس از عمل آنان انجامیده است.


او چهار دوره ي متوالي رياست كنگره خاورميانه اي راينولوژي و جراحي پلاستيك صورت را عهده دار بوده و مكرراً به عنوان مدرس مدعو دوره های آموزشی جراحی پلاستیک بینی در آکادمی جراحان پلاستیک صورت آمریکا حضور يافته است. این حضور درخشان در مجامع علمی جهانی به دریافت جایزه سال جراحان بینی آمریکا، جایزه بین المللی نوآوری در پزشکی بالینی و نیز انتخاب وی به عنوان عضو اصلی کمیته جراحی پلاستیک و ترمیمی آکادمی اتولارینگولوژی آمریکا و عضو مشورتی کمیته جراحی بینی آمریکا انجاميده و برگ زرینی از حضور شکوهمند ایرانیان را در صحنه های علمی جهان رقم زده است.


بیش از هفت هزار جراحی تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستان های دانشگاهی با تربیت بیش از دویست متخصص و فوق تخصص، و انجام جراحی های داوطلبانه در محرومترین نقاط میهن در دو دهه اخیر، نمونه ای از مساعی انساندوستانه او در انتقال تجربیات، آموزش نسل جدید متخصصان و درمان بیماران دردمند است.


به پاس نقش او در تحولات علمی در زمینه جراحی های با حداقل آسیب بافتی و ارائه روش های نوین، عنوان برترین محقق پزشکی کشور در جراحی در سال 1383به وی اعطا شد.